Ból kręgosłupa

Nasz kręgosłup jest kolumną kości (kręgów) podtrzymywaną razem przez mięśnie, ścięgna oraz więzadła a położenie kręgów względem siebie regulowane jest przez amortyzujące dyski. Problem w każdej części kręgosłupa może stanowić przyczynę bólu pleców. Dla poniektórych osób ból pleców jest po prostu przykrością. Są jednak też takie przypadki kiedy ból jest bardzo duży i wyłączający z normalnego życia.

 https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/blog/ostroga-pietowa/ 

Większa część bólów kręgosłupa – nawet silnego bólu pleców – ustaje sama w ciągu czterech do sześciu tygodni. Chirurgia jest nieczęsto konieczna w leczeniu bólu pleców i jest ogólnie korzysta się z niej tylko w ostateczności.

Częstą przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie mięśni (zapalenie) bądź więzadeł (zwichnięcie, skręcenie, zwyrodnienia). Zapalenia i skręcenia mogą zaistnieć z wielu powodów, w tym nieodpowiedniego dźwigania, złej postawy i braku regularnych ćwiczeń. Nadwaga może podnieść ryzyko wystąpienia naprężeń i skręceń kręgosłupa.

Ból pleców może również wynikać z bardziej poważnych urazów, takich jak złamanie kręgu lub zerwanie dysku. 

Możliwe przyczyny bólu pleców to:

Przepuklina dysku, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, otyłość,  infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek), choroba zwyrodnieniowa stawów, 

zapalenie kości i szpiku, zła postawa, reumatoidalne zapalenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, choroba Pageta kości, osteoporoza, złamanie kręgosłupa, skręcenia i odkształcenia, Zwężenie kanału kręgowego.