Witamina K

Witamina K jest niezbędna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba posiada krwawiącą ranę, to witamina K obecna we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana także jako filochinon. Jest toż forma witaminy K, która występuje w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten rodzaj witaminy K jest wytwarzany przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, która jest jeszcze znana jako menadion i jest właściwie sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest wykorzystywana do robienia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Jednakże, albowiem przyjazne bakterie w jelicie tworzą jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, by dana osoba miała niedobór witaminy K, a to suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa ważną osobę w procesie budowy kości. Ta witamina K jest nieodzowna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest niezbędny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to cierpieć. Noworodki mogą nie mieć wystarczającej ilości witaminy K, albowiem mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, by ją wyprodukować. W kontaktu z tym większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, aby umożliwić im powrót do naturalnego procesu. To jeden przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie akceptowany przez większość ludzi przez całe życie. Wszelako przedłużony cykl antybiotyków może iść do niedoboru witaminy K, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a również te, które posiadają wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi być przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/nietrzymanie-moczu-leczenie/