Wątroba – bardzo ważny narząd

Warto żyć w przyjaźni z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Niedysponowana wątroba upośledza pracę wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby we współczesnym świecie stanowią nader poważny problem społeczny. jednakże, że wątroba w wstępnym stadium choroby nie daje żadnych dolegliwości, niemniej mimo to można wywnioskować, że jest z tym organem niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i pierwszych symptomów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Często występuje także utrata apetytu, ubytek masy ciała, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Wątroba-funkcje

Wątroba produkuje i oddaje żółć, składuje żelazo i witaminy, filtruje krew, neutralizuje trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, tworzy i magazynuje poniektóre białka plus enzymy, przekształca puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przerabia węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego użycia i wydala niepotrzebne .

Jak dbać o wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania gromadzeniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i małych dań, zredukowania spożycia olejów, delikatnych produktów do przyrządzania dań, stronienia od smażonych potraw, jedzenia w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ szybko i nieporządnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Niespieszna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać trujące substancje i dostarczyć żółci koniecznej do strawienia jedzenia.

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Dwie najpoważniejsze choroby wątroby to rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

https://usg-warszawa.pl/usg-kolana/