Garść informacji o witaminie A

Witaminie A nadano pierwszą literę alfabetu nazwy, albowiem była toż pierwsza odkryta witamina. Stwierdzono, iż witamina I jest dużo zastosowań w organizmie, w tym utrzymuje oczy w zdrowiu, wspomaga wzrost komórek, a również pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Wszelako witamina A istnieje nie jedynie wchłaniana bezpośrednio, ale jest także wytwarzana przez organizm przez przekształcanie beta-karotenu w witaminę A.

Sama witamina A znajduje się w wielu produktach spożywczych, takich jak jaja, mleko, wątroba i mięso. Beta karoten, który organizm może zmienić w witaminę A, znajduje się w wielu owocach oraz warzywach, szczególnie w tych o barwie czerwonej, pomarańczowej i zielonej. Najważniejszą kwestią do zapamiętania jest to, iż spożywanie zbyt wielkiej liczbie czystej witaminy A że być toksyczne. Istotne jest, ażeby nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia witaminy A. Rzeczywiste zalecane spożycie witaminy A różni się w zależności od wieku, płci oraz innych czynników danej osoby. Chociaż rzeczywista ilość spożytej witaminy A może być toksyczna, jeśli zostanie przekroczona zalecana dzienna porcja, istnieje znacznie wyższy limit ilości beta-karotenu, którą można spożyć. Dlatego niezbędne jest, ażeby skupić się na uzyskaniu jak największej liczbie beta-karotenu, który organizm może przekształcić w witaminę A, zamiast spożywać wielkie ilości czystych pokarmów bogatych w witaminę A.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/dla-pacjenta/

Mnóstwo osób pamięta, jak powiedziano im, iż jedzenie dużej liczby marchwi pomaga widzieć w noce a jest to zrobione witaminą A, która jest wytwarzana z wysokiego poziomu beta karotenu, który wybiera się w warzywach. Inne pokarmy, które mają wysoki poziom beta karotenu, jaki można zmienić w witaminę A, to pomidory i ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Beta karoten jest wykorzystywany nie tylko do tworzenia witaminy A, ale sam w sobie jest dobrym przeciwutleniaczem. Żaden z wchłoniętego beta-karotenu nie jest marnowany, bowiem nadmiar po przemianie w witaminę A jest stosowany do zwalczania szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Witamina A pomaga także zwalczać infekcje i choroby, pomagając tkankom wyściełającym różne części ciała, w tym oczy, usta, nos, gardło i płuca, rosnąć, a także naprawiać je, jeżeli są uszkodzone, by zapobiec infekcji. Dzieci też potrzebują dużo witaminy A, ażeby pomóc ich kościom i zębom w prawidłowym rozwoju.